15
Tem

2020 sulama hibe desteği başvuru tarihleri ve şartları

Çiftçilerin su kaynaklarını sağlaması amacıyla devlet tarafından hibe desteği verilmektedir. Su Hibe Desteği sayesinde çiftçilerin su ihtiyacını karşılaması ve kaliteli tarım ürünleri hedeflenmektedir.

Sulama Hibe Desteği Başvuruları

Sulama hibe desteğinin ilk amacı moden tarımı uygulamak ve sulama sistemleriyle birlikte üretim verimliliğini arttırmaktır. Bu destek özellikle kurak bölgelerde tarım yapan çiftçiler için çok önemlidir.

Bireysel Sulama Destek Çeşitleri

Geçtiğimiz yılda uygulamaya alınan Bireysel Sulama Hibe desteklerinin gelecek yılda da devam etmesi bekleniyor. Sulama hibelerinden yararlanmak isteyen çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı olması gerekmektedir. Bireysel Sulama Destek çeşitleri pek çok alanda verilmektedir.

Hibe destekleri tamburlu sulama sistemlerini geliştirmek, güneş enerjisiyle çalışabilen sulama sistemini kurmak, moden tarım unsurlarını kullanmak, Lineer ve Center Pivot sistemlerini kurmak için verilmektedir.

 

Bireysel Sulama Hibe Desteği Başvuruları Nasıl Yapılır?

Sulama Hibe destekleri Ocak ve Mart ayları arasında verilmektedir. Sulama desteğinin yanı sıra ekipman ve tesisat için verilen hibe miktarı 500 bin TL ve KDV hariç %40 oranındadır. Desteklerden yararlanmak isteyen kişilerin bazı belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Desteklerden yararlanacak kişilerin ilk olarak ÇKS’ye kayıtlı olması gerekmektedir. Ayrıca sulama yapılacak arazinin kişinin adına veya en az 3 seneliğine kiralanmış olması gerekir.

Kiralanan arazi kamu malıysa en az 10 sene kullanım hakkının olması gerekmektedir. Çok fazla arazili destekler için ise her arazi için ayrı ayrı proje hazırlanmalıdır. Sulama desteği alacak kişiler kurum tarafından belirlenir ve açıklanır.

Yatırım Miktarı ve Oranı

Hibe kapsamında alınacak desteklerdeki mal tutarı tüzel kişiler ve gerçek kişiler için 1 milyon TL’dir. Hibe desteği KDV dışında %50’sine denk gelecek şekilde verilmektedir.

Başvuruların Ne Zaman?

Sulama Hibe Desteğinden yararlanmak isteyen çiftçiler 31 Mart 2019’a kadar belgelerini hazırlayarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nın il müdürlüklerine başvuru yapabilir. Bireysel Sulama Hibe Desteğiyle ilgili detaylara https://www.tarimorman.gov.tr/TRGM adresinden ulaşılabilir.